16.10.2019

Zeytinyagi-Sagligi-Faydalari-2

ZEYTİNYAĞI DİYETİ TİP 2 DİYABET RİSKİNİ AZALTIR

Geleneksel olarak, kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli hastalıkları önlemek için düşük yağlı bir diyet reçete edilmiştir. Çalışmalar, yüksek yağlı diyetlerin kanser ve diyabet gibi bazı hastalıkların riskini artırabildiğini gösterirken, tip yağ miktarı yerine yağ sayılır. Artık zeytinyağı, fındık ve tohumlarda bulunanlar gibi tekli doymamış yağlardan zengin bir diyetin aslında bu kronik hastalıkların çoğundan korunduğunu biliyoruz.

Bilimsel dergide yayınlanan bir çalışma olan Diabetes Care, zeytinyağı açısından zengin bir Akdeniz tarzı diyetin, düşük yağlı bir diyete kıyasla yaklaşık% 50 oranında tip II diyabet riskini azalttığını gösterdi. Tip II diyabet, diyabetin en yaygın ve önlenebilir şeklidir.

ZEYTİNYAĞI DARBELERİ ÖNLEMEK YARDIMCI OLABİLİR

Her gün zeytinyağını tüketen yaşlı bireyler, çevrimiçi olarak Nöroloji dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre kendilerini felçten koruyabilirler.

Araştırmacılar 7,625 bireylerinin tıbbi kayıtlarından 65 yaşına göre Fransa'daki üç şehirden bilgi topladı: Bordeaux, Dijon ve Montpellier. Katılımcıların hiçbirinde inme öyküsü yoktu. Daha sonra bireyleri zeytinyağı tüketimine göre üç gruba ayırdılar. Araştırmacılar, katılımcıların çoğunlukla kullandıklarını belirtti extra virgin Zeytinyağı.

5 yıl sonra 148 vuruşları vardı. Sonuçlar, zeytinyağının “yoğun” kullanıcılarının, hem yemek pişirmek hem de pansuman için kullanılanların, zeytinyağı kullanmayanlara oranla yüzde 41 daha düşük inme riskine sahip olduğunu gösterdi. Bu sonuçlar kilo, diyet, fiziksel aktivite ve diğer risk faktörleri göz önüne alındığında bile not edildi.
 

ZEYTİNYAĞI KALBİ GENÇ TUTUYOR

Zeytinyağından zengin bir diyet aslında kalbin yaşlanmasını yavaşlatabilir.

Yaşlandıkça kalbin normal yaşlanma sürecinden geçtiği bilinen bir gerçektir. Arterler yaptıkları gibi işlev görmeyebilir ve bu da bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan bir araştırmada, İspanyol araştırmacılar zeytinyağı veya diğer tekli doymamış yağlardan zengin bir diyetin yaşlı bireylerin arteriyel fonksiyonlarını iyileştirebileceğini keşfettiler.
 

ZEYTİNYAĞI KAVGASI OSTEOPOROZ

Osteoporoz, kemik kütlesindeki azalmayla karakterize bir hastalıktır, bu da kemik doku mimarisinin kırılgan hale gelmesine neden olur. Bu daha sonra kırılma olasılığını artırabilir, bu da hastaları için potansiyel olarak ölümcül olabilecek en ufak bir darbeyi bile mümkün kılar.

Zeytinyağı takviyesi kemiklerin kalınlığını olumlu yönde etkiledi. Zeytinyağı postmenopozal osteoporoza karşı devam eden mücadelede tek çözüm olmayacaktır, hoever bilim adamları hastalığın gelecekteki tedavileri için çok umut verici bir aday olduğu sonucuna varmışlardır.
 

ZEYTİNYAĞI DEPRESYONDAN KORUYABİLİR

Zeytinyağı ve Akdeniz diyetinin çok sayıda sağlık yararı sağladığı yaygın bir bilgidir. Peki ya duygusal sağlık faydaları?

Navarra Üniversitesi ve Las Palmas de Gran Canaria'dan İspanyol araştırmacılara göre, zeytinyağı açısından zengin bir diyet, akıl hastalığından koruyabilir.

Araştırmacılar son zamanlarda, yağlı balık ve bitkisel yağlarda bulunan daha yüksek oranda zeytinyağı ve çoklu doymamış yağ alımının daha düşük bir depresyon riski ile ilişkili olduğunu keşfettiler.

Bulgular kardiyovasküler hastalık ve depresyonun kişinin diyetiyle ilgili bazı ortak mekanizmaları paylaşabileceğini gösterdi.
 

ZEYTİNYAĞI CİLT KANSERİNİ ÖNLEMEK İÇİN BULUNDU

Yakın zamanda yapılan bir başka çalışma da, bir Akdeniz diyetinin diğer bileşenleriyle birlikte zeytinyağının, malign melanomanın önlenmesine katkıda bulunabileceğini bulmuştur. Araştırmacılar, en tehlikeli deri kanseri türünün antioksidanlar açısından zengin olan zeytinyağı tüketimiyle yavaşlatılabileceğini buldu.

Güneşten korunmanın kullanılması güneş yanığının önlenmesi ve cildin UVA ve UVB ışınlarının zararlı etkilerinden korunması için en iyi yoldur. Bununla birlikte, "Yunanca" olmak ve zeytinyağı ve diğer Akdeniz yemek zımbalarını tüketmek, güneşin oksitleyici etkisine karşı yardımcı olabilir.

Akdeniz'deki her 100,000 sakininden sadece üçü herhangi bir cilt kanseri formu geliştirir. Özellikle bölgedeki ılıman iklim göz önüne alındığında, rakam düşüktür. Avustralya'da, her 50 sakinlerinde 100,000 şeklindedir.
 

VİRGİN ZEYTİNYAĞININ NEDEN MEME KANSERİNE KARŞI KORUNDUĞUNU AÇIKLAMAK

Meme kanseri, Batı ülkelerinde en sık görülen kanser türüdür. Yağlar açısından zengin bir diyet, daha yüksek bir kanser insidansı ile doğrudan ilişkiliyken, bazı yağ türleri aslında koruyucu Bu tümörlerin gelişimine karşı rol. Oleik asit açısından zengin olan, tekli doymamış bir yağ asidi olan ve antioksidanlar gibi çeşitli biyoaktif bileşikleri içeren, sızma zeytinyağı söz konusudur.

Akdeniz diyetinin karakteristik özelliği olan sızma zeytinyağının ılımlı ve düzenli bir şekilde alınması, meme kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerinin düşük olmasının yanı sıra, koroner hastalıklara ve diğer sağlık sorunlarına karşı koruyucu bir role sahip olmasıyla da ilişkilidir.